Basic Elements - Basic 1

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Elements - Basic 1

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Octavia Horwitz, Sky Rink (Basic Skills)1113/1 
2.Ryder Goldstein, SCNY2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:29PM (Competition local time)

Basic Elements - Basic 3

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Elements - Basic 3

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Campbell Cruz, Wollman Rink (LTS USA)1212/1 
2.Audrey Phillips, Wollman Rink (LTS USA)2123/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Monica Pollock 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Jill Mueller 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:27PM (Competition local time)

Basic Elements - Basic 4

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Elements - Basic 4

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Abey Fuks, Wollman Rink (LTS USA)1113/1 
 Madeleine Woods, SCNY    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:25PM (Competition local time)

Basic Elements - Basic 5

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Elements - Basic 5

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Anna Allison, Non-USFS Member1122/1 
2.Tessa Dooley, Wollman Rink (LTS USA)2213/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Monica Pollock 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Jill Mueller 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:22PM (Competition local time)

Basic Elements - Basic 6

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Elements - Basic 6

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ruby Cascade, Sky Rink (Basic Skills)1113/1 
2.Andrea Guzman, Sky Rink (Basic Skills)2223/2 
 Ainsley Phillips, Wollman Rink (LTS USA)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:20PM (Competition local time)

Basic Elements - Snowplow Sam

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Elements - Snowplow Sam

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Kyli Beauchamp, Wollman Rink (LTS USA)1113/1 
2.Olivia Cockren, The Rinx2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Monica Pollock 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Jill Mueller 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:33PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 2

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 2

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Samaira Desai, The Rinx1113/1 
2.Alaia Varah, Sky Rink (Basic Skills)2223/2 
3.Alana Fan, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 
 Liliana Herbst, City Ice Pavilion    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 04:53PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 3, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 3, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Caroline Winther, Wollman Rink (LTS USA)1113/1 
2.Campbell Cruz, Wollman Rink (LTS USA)2223/2 
3.Maya Jha, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 
4.Basia Rothbard, Sky Rink (Basic Skills)4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 04:48PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 3, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 3, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ava Tishler, Wollman Rink (LTS USA1113/1 
2.Audrey Phillips, Wollman Rink (LTS USA)2223/2 
3.Alexa Russo, Newbridge Arena (BS)3333/3 
 Althea Morris-Burke, Sky Rink (Basic Skills)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 04:51PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 4, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 4, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Beatrice Finzi, Sky Rink (Basic Skills)1113/1 
2.Madeleine Woods, SCNY2223/2 
3.Asher Griff, Wollman Rink (LTS USA)3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:59PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 4, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 4, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Autumn Marymor, Sky Rink (Basic Skills)1113/1 
2.Emily Li, Sky Rink (Basic Skills)2223/2 
3.Mia Guerra, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 
 Anita Arnell, Sky Rink (Basic Skills)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Michele Blatt 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 04:07PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 4, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 4, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ava Lollobrigida, Wollman Rink (LTS USA)2112/1 
2.Bianca Baringer, Ice Time Sports Cmplx)1223/2 
3.Lily Nelson, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 
4.Natasha Jha, Sky Rink (Basic Skills)4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 04:14PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 4, Group D

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 4, Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Abey Fuks, Wollman Rink (LTS USA)1212/1 
2.Asha Sma-Ntr, City Ice Pavilion2322/2 
3.Sadie Heller, Sky Rink (Basic Skills)4132/3 
4.Martha Foley, Sky Rink (Basic Skills)3443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 04:21PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 5

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 5

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Carlota Hidalgo, Sky Rink (Basic Skills)2112/1 
2.Claire Giardina, SCNY1223/2 
3.Emma Mulligan, LeFrak Center (LTS USA)3432/3 
4.Ai-Linh Tesler, Sky Rink (Basic Skills)4542/4 
5.Ara Triller, Sky Rink (Basic Skills)5353/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:57PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 6, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 6, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Andrea Guzman, Sky Rink (Basic Skills)1113/1 
2.Avery Asher, Sky Rink (Basic Skills)2223/2 
3.Yuval Seller, Freedom FSC3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:58PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 6, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 6, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Leena Lipschutz, Sky Rink (Basic Skills)2112/1 
2.Coral Torres-Hara, SCNY1223/2 
3.Elif Barlin, Wollman Rink (LTS USA)3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:05PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 6, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 6, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Layla Palazzo, Port Washington Rink1122/1 
2.Anastassia Gitelson, Sky Rink (Basic Skills)3212/2 
3.Brooke Wender, Sky Rink (Basic Skills)2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:13PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 6, Group D

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 6, Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Annabelle Emerson-Molinoff, Wollman Rink (LTS USA)1113/1 
2.Aviva Golender, Newbridge Arena (BS)2422/2 
3.Maya Singh, SCNY3233/3 
4.Angeleen Desjardins, Sky Rink (Basic Skills)4343/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:22PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 6, Group E

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 6, Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emma Filstein, Sky Rink (Basic Skills)2112/1 
2.Alyssa Meshoyrer, Sky Rink (Basic Skills)4222/2 
3.Lucy Weld, Sky Rink (Basic Skills)1432/3TOM 4
4.Alessia Depero, Sky Rink (Basic Skills)3342/3TOM 6

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:30PM (Competition local time)

Basic Program - Basic 6, Group F

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Basic 6, Group F

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Genevieve Masci, Sky Rink (Basic Skills)3112/1 
2.Alleyah Qureshi, Sky Rink (Basic Skills)2223/2 
3.Daria Teicher, Sky Rink (Basic Skills)1333/3 
 Ainsley Phillips, Wollman Rink (LTS USA)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 03:38PM (Competition local time)

Basic Program - Free Skate 4

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Free Skate 4

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Allison Kim, SCNY1212/1 
2.Francesca Finzi, SCNY2422/2 
3.Alexei Varah, Sky Rink (Basic Skills)4132/3TOM 4
4.Evangeline Steiner, Rye FSC3352/3TOM 6
5.Claire Latkin, Sky Rink (Basic Skills)5543/5 
6.Sophia Singh, Sky Rink (Basic Skills)6663/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:04PM (Competition local time)

Basic Program - Free Skate 5

The 1st Annual Sky Rink Classic

Basic Program - Free Skate 5

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabel Duque, SCNY1113/1 
2.Cordelia Shaw, Sky Rink (Basic Skills)2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 12:01PM (Competition local time)

Excel Free Skate - Beginner, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Beginner, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Avery Pinsker, SCNY2112/1 
2.Abigail Cochran, Sky Rink (Basic Skills)1422/2 
3.Chelsea Lee, Knickerbocker FSC3333/3 
4.Mona Yamada, LeFrak Center (LTS USA)4243/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 11:14AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Beginner, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Beginner, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Soleil Chan, Knickerbocker FSC1232/2TO 6
2.Emma Goldstein, SCNY2412/2TO 7
3.Daniela Szajman, Wollman Rink (LTS USA)3152/3TOM 4
4.Vanessa Hollis, The Rinx5322/3TOM 5
5.Penelope Hamill, SCNY4542/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 11:16AM (Competition local time)

Excel Free Skate - High Beginner, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - High Beginner, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Olivia Long-Kaline, Wollman Rink (LTS USA)2112/1 
2.Savannah Casey, SCNY3222/2 
3.Suria Welhaven-Romano, SCNY1342/3 
4.Sonya Vaninskaya, SCNY4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Julia Feng 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:46AM (Competition local time)

Excel Free Skate - High Beginner, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - High Beginner, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Dana Hillebrecht, SCNY1113/1 
2.Lola Serdan, SCNY2322/2 
3.Miki Wong, Knickerbocker FSC3233/3 
 Lauren Schessel, Sky Rink (Basic Skills)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Julia Feng 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:48AM (Competition local time)

Excel Free Skate - High Beginner, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - High Beginner, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Morgan Brown, The Rinx1113/1 
2.Justin Parrigin, Ice Time Sports Cmplx2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Julia Feng 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:49AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Intermediate

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Intermediate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ariana Sokhi, SCNY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 08:43AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Juvenile

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Juvenile

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elizabeth Rauenhorst, SCNY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 08:50AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Juvenile Plus

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Juvenile Plus

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Lily Faulkner, SCNY1212/1 
2.Faline Torres-Hara, SCNY3122/2 
3.Lily Herzig, All Year FSC2432/3 
4.Anna Skavinskaya, SCNY4343/4 
 Madeline Tirschwell, SCNY    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 08:48AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Pre-Juvenile

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Pre-Juvenile

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Katie Greening, SCNY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Sam Gordon 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 09:19AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Pre-Juvenile Plus

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Pre-Juvenile Plus

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Catherine Chandler, North Jersey FSC2112/1 
2.Adeline Rees, SC of Central NJ1223/2 
3.Nessie Krim, SCNY3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Sam Gordon 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 09:17AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Preliminary

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Preliminary

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Leni Schwartz, Rye FSC1113/1 
 Helen Hen, Laurel Ridge SC    Withdrawn
 Sophia Lesokhin, SCNY    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Sam Gordon 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Jill Mueller 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 09:21AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Preliminary Plus, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Preliminary Plus, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Olivia Chen, SCNY1122/1 
2.Grace Lei, SCNY2213/2 
3.Tessa Dramitinos, Knickerbocker FSC3333/3 
4.Megan Hollmann, SCNY4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 09:23AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Preliminary Plus, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Preliminary Plus, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Wolfe Jin, Washington FSC1113/1 
2.Evan Hollis, SCNY2223/2 
3.Max Feng, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 09:33AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Preliminary Plus, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Preliminary Plus, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Molly Bordoff, SCNY2112/1 
2.Amy Rodak, North Jersey FSC1223/2 
3.Annie Vasey, SCNY3333/3 
4.Kiara Dattoma, Sky Rink (Basic Skills)4452/4 
5.Shuran Xie, SCNY5543/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Karen Terry Perreault 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 09:38AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emily Farrell, SCNY3112/1 
2.Alyssa Palmer, SCNY1432/3TOM 4
3.Sophie Pinsker, SCNY2342/3TOM 5
4.Sonya Sagiev, Sky Rink (Basic Skills)4262/4 
5.Charlotte Rose Hirsch, SCNY5622/5TOM 7
6.Isla Feuerman, SCNY6552/5TOM 10

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Julia Feng 
Judge 3Sam Gordon 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:09AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Cole Savitz-Vogel, SCNY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:11AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tao Torres-Hara, SCNY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:10AM (Competition local time)

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Excel Free Skate - Pre-Preliminary, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sarah Bluberg, Indiv. Member USFS1122/1 
2.Samantha Reagan, SCNY2512/2 
3.Ava Meisami-Mcallister, Sky Rink (Basic Skills)5232/3 
4.Anoushka Iyer, SCNY4443/4 
5.Devorah Wynn, SCNY3642/4 
6.Sasha Czarniak, SCNY6363/6 
 Carolina Mendez, Sky Rink (Basic Skills)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Sam Gordon 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 10:19AM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 1, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 1, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabella Miccio, The Rinx1212/1 
2.Sarah Xu, The Rinx2123/2 
3.Emily Lee, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 01:58PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 1, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 1, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Cecilia Allee, Non-USFS Member1113/1 
2.Lillian Griff, Wollman Rink (LTS USA)2223/2 
3.Kylie Wong, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:08PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 1, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 1, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Amelia Zoya Szasz, Knickerbocker FSC1113/1 
2.Sofia Liu, Sky Rink (Basic Skills)2232/2 
3.Mikaela Brenchak, Laurel Ridge SC3422/3 
4.Yaejin Ahn, Sky Rink (Basic Skills)4343/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Monica Pollock 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:21PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 2, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 2, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Isabella Gutin, Indiv. Member USFS1212/1 
2.Angelina Eckhard, SCNY2123/2 
3.Olivia Cha, SCNY3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 01:31PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 2, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 2, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Chloe Archibald, SCNY1212/1 
2.Victoria Lonigro, Newbridge Arena (BS)3122/2 
3.Raven Casanova-Santiago, SCNY2342/3 
4.Felicity Ristau, Rye FSC4433/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 01:45PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 2, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 2, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Catherine Mong, Sky Rink (Basic Skills)1212/1 
2.Francesca Eisenstadt, Sky Rink (Basic Sks)S...2132/2 
3.Mia Lippman, The Rinx3323/3 
 Elizabeth Kondratyev, Sky Rink (Basic Skills)    Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 01:55PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 3, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 3, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Coco Yanagida, SCNY1122/1 
2.Kaylee Edwards, Laurel Ridge SC2312/2 
3.Juliet Eisenstadt, Sky Rink (Basic Skills)3233/3 
4.Kaelin Tehrani, SCNY4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 01:18PM (Competition local time)

Free Skate Program - Free Skate 3, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Free Skate 3, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Ella Watkin, Wollman Rink (LTS USA)1113/1 
2.Caterina Dottino, The Rinx2422/2 
3.Zoe Glimcher, Sky Rink (Basic Skills)3233/3 
4.Sarah Miller, SCNY4343/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Monica Pollock 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 01:22PM (Competition local time)

Free Skate Program - Pre-Free Skate Group D

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Pre-Free Skate Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Nicole Ehrich, The Rinx2112/1 
2.Annika Still, Sky Rink (Basic Skills)1223/2 
3.Pippa Millstone, Sky Rink (Basic Skills)3333/3 
4.Emelia Fox, Sky Rink (Basic Skills)4443/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:53PM (Competition local time)

Free Skate Program - Pre-Free Skate, Group A

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Pre-Free Skate, Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Elle Beauchamp, Wollman Rink (LTS USA)2112/1 
2.Layla Paris, Upper Fairfield Skg Acad1232/2 
3.Charlotte Finzi, Sky Rink (Basic Skills)3323/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:25PM (Competition local time)

Free Skate Program - Pre-Free Skate, Group B

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Pre-Free Skate, Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Layla Caganoff, Sky Rink (Basic Skills)1122/1 
2.Avery Schiamberg, Wollman Rink (LTS USA)2213/2 
3.Libby Grossman, Wollman Rink (LTS USA)3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJill Mueller 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Julia Feng 
Judge 2Veronica Boracci 
Judge 3Emma Krinsky 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:30PM (Competition local time)

Free Skate Program - Pre-Free Skate, Group C

The 1st Annual Sky Rink Classic

Free Skate Program - Pre-Free Skate, Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Allegra Caracappa, SCNY1113/1 
2.Juliet ONeill, SCNY3222/2 
3.Shaked Seller, Freedom FSC2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMichele Blatt 
Assistant Referee  
AccountantDebbie Neiman* 
Judge 1Lori Cochran 
Judge 2Darbie Burke 
Judge 3Veronica Boracci 
Substitute  

Last Updated: Sat, Jun 01, 2019, 02:44PM (Competition local time)

Search

donate SCNY Annual Fund

The Skating Club of New York's mission is to provide programs to encourage participation and achievement in the sport of figure skating, to conduct figure skating tests as prescribed by US Figure Skating and to organize and sponsor competitions, exhibitions and clinics. The Skating Club of New York is a 501(c)(3) not-for-profit amateur athletic organization and all contributions are tax-deductible to the extent permitted by law.

Go to top